Tai Chi ve Qigong Temelleri Eğitmenlik YOL’u soranlara….

Zendo Akademi ve kurucu eğitmeni Uğur Başak Arpacıoğlu, ustası Sifu Wing Cheung’a ait olan Uluslararası Tai Chi Qigong & Feng Shui Enstitüsü’nün Türkiye temsilcisi olarak Wing Cheung’un yetkili kıldığı eğitimleri ve kendisinden onaylı sertifikasyonları yapmaktadır.

 • Tai Chi ve Qigong YOL’unda verdiğimiz bir eğitmenlik eğitimi paket programı yoktur…
 • Temel Eğitime başlayan hiçbir öğrencinin eğitmen olacağı garantisi yoktur. Öncelikli olarak kendiniz için öğrenme amacınız olmalıdır.
 • Kendiniz bu sanatın ve ilmin derinliğine aylarca vakıf olmadan, içselleştirmeden, yeni bir meslek edinmek, derslerinize veya tezinize malzeme eklemek , ünvan edinmek için eğitime katılmayın.
 • Tai Chi ve Qigong öğrenip başkalarına aktarabilmek için gerekli yeterliliğe ulaşmanızın, bilinçli ve yetkin bir uzmanla, yakın bir usta-çırak ilişkisi içinde en az birkaç yıl düzenli çalışma ve bu süreçte sabırla adım adım ilerleme gerektirdiğini bilmelisiniz.
 • Tai Chi ve Çigong veya içsel sanatlar ile ilişkili önceden birkaç yıllık deneyimi ve altyapısı olan katılımcılar için bu süreçte kişiye özel gelişme düzeyleri söz konusu olabilir.
 • Bu YOL 1. ve 2. Modül Temel Eğitime katılmanız ile başlar… süreçte sizin nasıl gelişeceğinize göre ilerleyip Orta seviye eğitimleri tamamladığınızda diğerlerine aktarabilecek hal / durum varsa size eğitmenlik adayı olmanız teklif edilir.
 • Temel eğitime katılmak için, fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı olmanız, açık zihinli olmanız, sağlıklı yaşam, enerji, nefes, meditasyon ve geleneksel şifa sanatlarına ilgi duymanız,  Tai Chi & Qigong’u’yi bir yol olarak kullanarak kendinizi geliştirmek, derinleştirmek istiyor olmanız.
 • Birlikte yapılan çalışmalar haricinde, kendi kendinize yapacağınız, istekle gelişiminize adanmış pratik çalışmaların ve teoriyi içselleştirmenizin bu eğitimden kazanımlarınızın çoğalmasının en önemli birincil etkeni olduğunu bilmek.
 • Eğitmen ve grup içindeki diğer kişiler ile enerji bütünleşmesi eğitim kalitesini etkileyen önemli unsurlardan biridir. Bu farkındalık ile çalıştığımız Evrensel öğretilerle (Tao, Doğa Yasaları, Yol ve Erdem) uyumlu olmak. Bireysel olarak yaşayabileceğiniz zihinsel, duygusal, bedensel hallerin, YOL’un doğal bir parçası olduğunu idrak ederek, enerjinizdeki değişim ve dönüşümlere açık olmak. Enerji akışında kendi kendinize çözümleyemediğiniz durumlarda rehber eğitmeninizle açıklıkla iletişim kurabilmek esastır.
 • ilk 4 Modül- Temel Seviye Tai Chi ve Qigong Eğitimini tamamlamış ve en az %85 lik bölümüne devam etmiş ve %70 başarıyla tamamlamış olmak. Eğitim sürecinde verilen tüm yazılı ve video ödevleri yapmış olmak ve değerlendirmelerden Orta Seviye Eğitime devam edebilecek yeterlilik sağlamak.
 • İkinci 4 modül – Orta Seviye Tai Chi ve Qigong Eğitimini tamamlamış ve en az %85 lik bölümüne devam etmiş ve %80 başarıyla tamamlamış olmak. Eğitim sürecinde verilen tüm yazılı ve video ödevleri yapmış olmak ve değerlendirmelerde başarı ve yeterlilik göstererek Tai Chi ve Qigong Temel Seviye Eğitmenlik Eğitimi’ne aday başvurusu yapmak.
 • 8 modüllük Temel ve Orta Seviye Tai Chi ve Qigong Eğitimi süreci esnasında, teorik Tao Yolu 1.seviye eğitimini tamamlamış ve en az %85 lik bölümüne devam etmiş ve %80 başarıyla tamamlamış olmak.
 • 8 modülü başarıyla tamamlayanlardan uygun olanlar, eğitmen adaylığına davet aldıkları takdirde, başvurularını tamamlamalarından sonra başlayan özel eğitim süreci her ay yapılacak teorik ve pratik derslerle adayların gelişimine göre devam eder. (min. 4 ay)
 • Herkesin Tai Chi ve Qigong’a yatkınlığı ve öğrenme hızı farklı olduğu için eğitmen eğitiminin ne kadar süreceği önceden belirlenemez.
 • Eğitmen eğitimi sürecinde bir ay içinde yapılacak teorik ve pratik dersler, danışmanlık ve video düzeltme hizmeti adayın gelişimine özel belirlenir.
 • Bu hizmetin ücreti ayrıca kişinin durumuna göre belirlenir. Ödemeler aylık olarak yapılır. Ders ve danışmanlık hizmeti yapılmayan ay için ücret alınmaz.
 • Adayların tüm teorik ve pratik eğitimlere katılması ve verilecek ödevlerini tamamlaması, kendinde düzenli çalışma pratiğini oturtmuş düzenli raporlama yapıyor olması ve  Tai Chi ve Qigong temelleri eğitimi yeterlilik sınavlarında başarılı olması gereklidir.
 • Adaylık süreci esnasında yapılacak yeterlilik sınavlarında değerlendirmeler ve düzeltmeler yapılması halinde herkesin “bir yıl içinde” tekrar değerlendirilmek üzere ikinci kez sınav hakkı bulunur. İki kez sınavı veremeyenler için üçüncü sınav ilave ücrete tabidir.
 • Eğitim süreci sonunda uygun olan adayların, takip eden “bir yıl” içinde Uğur Başak Arpacıoğlu ile düzenlenecek minimum 3 eğitime asistan olarak katılmaları gereklidir.  (Bu eğitimlere asistan katılımı indirimlidir.)
 • Asistanlık sürecinin ardından yapılacak birebir değerlendirme sınavı, geri bildirim ve düzeltmelerden sonra “Zendo Akademi Tai Chi ve Qigong Temel Seviye Eğitmenlik Eğitimi” sertifikanızı alabilirsiniz ve Zendo Akademi desteği ile ilk deneme eğitimlerinizi vermeye başlayabilirsiniz.
 • Tüm modülleri, tüm pratik ve teorik eğitimleri, ödevlerini, sınavlarını, asistanlık sürecini uygun şekilde başarıyla tamamlayan adaylara “Zendo Akademi Tai Chi ve Qigong Temel Seviye Eğitmenlik Eğitimi” sertifikası verilir. Bu sertifikayı hak ettiğinizde aldığınız eğitim içeriğini”Tai Chi ve Qigong Temelleri Eğitimleri Seviye 1.” verebilirsiniz, ancak eğitmenlik eğitimi veremezsiniz.
 • Eğitim sürecinde değerlendirme ve yeterlilik sınavlarını uygun şekilde veremeyen, asistanlığa hazır olmayan, ancak diğer şartları yerine getirmiş katılımcılara emeklerini belgelemek amacıyla sadece “eğitime katılım sertifikası” verilir.
 • Temel Eğitmenlik Eğitimine katılanlar, Zendo Akademi- Uğur Başak Arpacıoğlu’nun sertifikasyon ve değerlendirme yöntemleri, içeriği ve ücretlendirmelerinde değişiklik yapma; başvuruları kabul etmeme ve sertifika vermeme hakkının her zaman geçerli olduğunu kabul etmiş sayılırlar.

Temel Seviye Tai Chi ve Qigong Eğitmenliği Yol’unda ilerlemeye uygun adaylar mutlaka Tao Yolu teorik felsefi temeller birinci seviye eğitimini almak zorundadırlar : http://www.zendoakademi.com/taoyolu/

Eğitimin başlangıcı için : http://www.zendoakademi.com/tai-chi-qigong-temelleri-online-egitimi-pratik/