Kış mevsimi enerjileri, Su elementi ve Chi çalışmaları

ÜCRETSİZ BÖBREK QİGONG ÇALIŞMASI : 20 Aralık 2020 Pazar günü saat 17:00 – 18:00 arasında yapacağımız instagram canlı yayında Böbrek Qigongları çalıştık. Yayın kaydından igtv’den tekrar izlemek için :https://www.instagram.com/tv/CJBk-Frljc9/?utm_source=ig_web_copy_link
Not: Çalışmaya katılmadan en az 1 saat evvel yemek yemiş olmaya özen gösteriniz. Başlamadan 10 dk. önce zihninizi, psikolojinizi, bedeninizi ve çalışma ortamınızı, kullanacağınız cihazları hazırlayınız. Bedeninizi sıkmayan, rahat, nefesinizi ve kan dolaşımımınızı kısıtlamayan, mümkünse pamuklu giysiler, rahat ve ince tabanlı yumuşak ayakkabılar veya çorapla veya yalınayak çalışmayı tercih ediniz.

KIŞ MEVSİMİ ENERJİLERİNİ ANLAMAK :

Doğa’da (Dao’da) her şeyin döngüleri vardır ve 21 Aralık’ta başlayan kış mevsimi 21 Mart’ta başlayan döngünün/devirin bir çevriminin sonuyla, sonlanmayla ve ardından mümkün olacak yeni başlangıçlara hazırlık ile ilişkilidir. 

21 Aralık Gündönümü ile başlayan kış mevsimi doğanın (Dao’nun) enerji döngüsünde en yoğun yin enerjinin hakim olduğu, enerjinin depolanması, korunması ve durgunluk, dinginlik ile ilişkili olan 5 enerji evresinde Su elementi zamanıdır. (öz can suyu) 

(Termodinamiğin ilk yasası, enerjinin korunumu yasası, potansiyel enerji-iç enerji-kinetik enerji birbirine dönüşümü,. Leibniz’in “vis viva”sı (yaşam kuvveti), termodinamiğin üçüncü yasası Entropi konuları da ilişkili bilimsel bilgilerden bazılarıdır.)

Birçok hayvan ve bitki bu süre zarfında yaşam enerjilerini korumak için kış uykusuna yatar veya ölür. Kış mevsimi insanlar için aynı zamanda en çok ölümün yaşandığı mevsimdir. Nedenlerden biri, bünyemizin kendini sıcak tutmak ve soğuk rüzgarlara karşı savunmak için daha fazla enerji tüketmesidir. Soğuk ve rüzgarın birleşimi sağlığımıza iki kat daha zararlıdır, çünkü bu ikisi birleştiğinde Wei Chi’mize (savunma kalkanı, bağışıklık sisteminin başladığı bedeni çevreleyen dış enerji alanı) nüfuz etmesi daha kolay olur ve bu da sağlık sorunlarına neden olur. Bu dış faktörlere bir de nem eklenirse daha da zararlı olur. 

Sağlığımızı korumak için, Toprak Ana’nın Doğa’nın döngüleriyle uyumlu akmalı, yaşamalı, beslenmeli ve senkronize olmalıyız. Kış mevsiminde daha erken uyumalı ve daha geç uyanmalıyız veya uyku süremizi uzatmalıyız. Bedenden dışarı sızarak kaybedilecek enerjiye dikkat etmeli, özellikle ayaklarımızı ve bel bölgemizi sıcak tutmalı, aşırı terlemekten kaçınmalı, katı ve sıvı beslenmede içimize soğuk almamalıyız. Psikolojik ve zihinsel olarak enerji kaybına sebep olan, korku, stres, endişe, acelecilik, evhamlılık, huzursuzluk, güvensizlik hallerinden kaçınmalıyız. 

Olumlu, yapıcı, tutum, enerjinin her boyutta korunması, dinginlik, içe dönüşle sağlanacak sükunet, rahatlamayı, gevşemeyi bilmek, irade, kararlılık ile su gibi akışkan olabilmektir. 

21 Aralık gündönümüyle birlikte açılan portalden akan enerji ile bir önceki dönemde ( 23 Eylül – 21 Aralık) Hasat/Sonbahar döneminde sap samandan ayrılarak, korunacak, öze harmanlanacak tohumlar seçilmiş ve Ekim döneminde ekilmiştir. Bir yandan evrimde hizmet etmeyen, işe yaramayan unsurlar çürümeye, ölmeye, dönüşüme bırakılırken, sahip olunan enerji bilgelik ve basiretle kullanılarak İlkbahar’da (21 Mart) yeni döngüde görünür hale bürünecek, yeşerecek yeni tohumların bu sert dış koşullarda korunması, saklanması, çekirdek/öz içinde beslenmesi ve bakımı ile geleceğe aktarılması için kullanılır.  

Su elementi etabında enerji olgunlaşıp çoğaldıktan sonra gelen enerji devresinde Ağaç elementini sulayacak, besleyecek, büyütecektir.

Ancak 21 Aralık – 21 Mart döneminde dirim gücü henüz yeraltındadır. Enerji dinlenerek, demlenerek güçlendirilmeli, olgunlaşmadan kullanılmamalı, tüketilmemelidir.  

Bu dönemin ortalarına gelindiğinde, yoğun yin enerjisinin içinde yang enerjisinin yavaş yavaş uyanması, önce içten başlayan yaşam gücünün hareketlenmesi ile kabukları yavaş yavaş kırması, kozasından sıyrılmaya başlaması hissedilir. Ardından da Cemrelerin düşmeye başlamasıyla da Doğa enerjileriyle desteklenir.

Yoğun Yin Chi niteliği içinde yavaş yavaş Yang Chi artmaya başlar, ancak henüz daha görünmeyen planlarda, yeraltında, toprağın, yeryüzünün derinliklerindedir. I Ching’deki bilgilere göre bu evrede içerideki devinim biraz da kaotiktir, bu nedenle uyanan güç bilgece kullanılmalıdır. Önce sağlamlaştırılmaz, yetkinleştirilmez ise, baskı, zorlama, efor, aşırı güç, tutku uygulanırsa içteki dirim gücünün yükselişi yıkıcı ve sarsıcı olabilir. İçeriden başlayan değişim dışarıya, yüzeye zamanla yansımalı, aktarılmalı ve doğadaki gibi denge kurulmalıdır. ( Yin ve Yang enerjileri 21 Mart ve 21 Haziran ekinokslarında tam denge halindedir.)

KIŞ MEVSİMİNE UYGUN CHİ ÇALIŞMALARI :

Kış döneminde sağlığı ve enerji dengesini korumak için yorucu fiziksel faaliyetlerden kaçınılmalı, Tai chi, qigong, yoga, … nın daha az güç, efor harcayan egzersizleri seçilmelidir. 

Geleneksel Çin Tıbbı’nın kaynak kitabı olan Sarı İmparator’un İçsel Klasiği’nde kışın 行 氣 (devindirilen, dolaşan Chi) yerine 養 氣 (besleyici Chi) üzerine odaklanılması öğütlenir. 

Durağan ve/veya meditatif Çigong egzersizleri, Zazen ve meditasyon ile içe bakış çalışmaları, Neigong, Dan Tien nefes teknikleri , Wuji, Ağaç duruşları gibi çoğu ayakta Qigonglar, Chi topu tutma duruşları Chi’yi beslemek için iyidir. Kış döneminde bu uygulamalara öncelik vermek uygun olacaktır. 

Meditatif ve ayakta Qigong’lar sizin tarzınız değilse, yumuşak, yavaş Shibashi yapabilirsiniz, veya diğer hareketli Qigong ve Tai Chi çalışmalarınızı daha da yavaşlatarak yapın ve solunum döngüsünde nefes alma süresini biraz daha uzatmaya çalışın. ( Alınan nefes yin enerji, verilen nefes yang enerji olduğu için) Genel olarak daha yumuşak, yin enerji çalışmalarını tercih edin.  

Bunların dışında kalan diğer Martial Art Qigonglarını, Tai Chi Chuen stillerini, yang nitelikli, sert, yoğun içsel güç harcamaya sebep olan diğer egzersizleri olabildiğince az çalışın. 

Taoist öğretilerdeki Wu Hsing, 5 Enerji Evresi, 5 Element olarak bilinen Doğa’daki enerjinin dönüşüm evrelerinde kış mevsimi Su Elementi ile ilişkilidir ve böbrek enerjimizi (yaşam gücü, cevher, öz, Jing) koruma, sağlamlaştırma, besleme, güçlendirme, destekleme zamanıdır.

Geleneksel Çin Tıbbı’nda böbrek, sırtın bel bölgesi içindeki iki küçük organdan daha fazlasını ifade eder. Böbrek sistemi, idrar, endokrin, üreme, işitme sistemlerinin yanı sıra beyin ve omurilik, kemik ve ilik, alyuvar yapımını harekete geçirmek, kanın filtrelenmesi, kan basıncını ve hacmini düzenlenmek, vücudun dengesi (homeostaz), etkin durumda olmayan vitamin D’yi etkin duruma getirmek… içerir. Gücümüz, sağlığımız ve uzun ömürlülüğümüz, öncelikle böbrekte depolanan yaşam özümüze (Jing) bağlıdır. 

SU ELEMENTİ :Su elementi dengede olduğunda yaşamın dalgalı sularında dengede akarız. İçsel gücü koruyarak değişimlere adaptasyon mümkün olur.  

Mevsim: Kış

Yin Organ: Böbrekler

Yang Organ: Mesane, cinsel organlar

Duyu: Kulaklar, işitme 

Doku: Kemik iliği, kemik, dişler, beyin ve omurilik

Beden uzantısı: Saç

Sistem: Endokrin (Glandüler) 

Şekil: Dalga

Renk: Koyu mavi, siyah

Yön: Kuzey

İklim: Soğuk

Tat: Tuzlu

Koku : Çürük, leş gibi kokular

Müzik notası : La 

Gelişim evresi : Biriktirme 

Gezegen: Merkür ( Çin Astrolojisine göre)

Erdemi ve en yüksek ifadesi: Bilgelik (Zhi) 

Negatif Duygular: Korku, stres

Pozitif Duygular: İrade, cesaret

Uyumluluk: Dingin güç, kararlılık, rahatlama, kaynaklık etmek, koruma, tohumları saklama

Uyumsuzluk: Endişe, özgüvensizlik, evhamlılık, huzursuzluk, güvensizlik, acelecilik

TAO TE CHING, 8  
En yüce iyilik suya benzer. 
Su binbir şeye yaşam verir, ama bunun için çabalamaz.
İnsanların bulunmak istemeyeceği yerlerde bulunur, 
Bu nedenle yakındır Dao’ya
Yerleşimdeki en yüce iyilik doğru arazi, 
Kalpteki en yüce iyilik, derinlik ve huzur, 
İlişkilerdeki en yüce iyilik anlayış,
Sözlerdeki en yüce iyilik, içtenlik ve nezakettir. 
Yönetimdeki en yüce iyilik, adalet, 
Çalışmadaki en yüce iyilik, yetenekli ve yeterli olmak, 
Eylemdeki en yüce iyilik, zamanlamadır. 
İnsandaki en yüce iyilik, halinden memnun ve uyumlu olmak, 
Böylece öfkeden ve çatışmalardan özgürleşmektir. 
Lao Tzu , Dao De Ching, 8 

Son havabükücü Avatar çizgi filminde, Su kabilesi’nden Katara…Su kabilesi Tai Chi, Qigong uygulayıcılarıdır. Su bükmenin en ileri aşaması kan bükmektir.

Sifum Wing Cheung’dan bir Böbrek Qigong videosu için : 
https://youtu.be/FP-4iFzoY7A