Nefes*Bioenerji*Qigong Kampı

Taocu 5 Element öğretisi, 6 Şifalı Ses Qigongu, Detox Qigongu

Tarih :
Yer: Çeşmeköy, Çeşme, İzmir
Başlangıç : 14:00, Bitiş: 14:00

Çok özel bir enerji portalinde, Yaz Gün dönümünde yapacağımız bu kampta bütünsel sağlık ve doğal şifa sistemi, hareketli meditasyon, nefes, enerji, zihin-beden farkındalığı, Wu Şamanlığının, Geleneksel Çin Tıbbının ve Tao öğretisinin uygulaması olan Tai Chi ve Qigong pratiklerini çalışacağız:
– Medikal Qigong serilerinden 6 Şifa Sesi (Liu Zi Jue) Qigong
– ve Detox Qigong kendi kendinize yapabilecek seviyede öğreneceksiniz.
– Teorik ders: Beş Element ( Wu Hsing) öğretisini işleyeceğiz.

Her seviyede katılım için uygundur.
Başlangıç seviyesi ve orta seviyede deneyimi olanlar da katılabilir.

KATILIM ÜCRETLERİ :

Ücretlendirmeye dahil hizmetler: 3 gün, 2 gece tüm eğitim ücretleri, konaklama, kahvaltı, akşam yemeği (vejetaryen menü), öğün sonraları çay ve tüm eğitim süresince tüketilecek su. ( Su sebilinden faydalanmak için kişisel mataranızı getirmeniz önerilir.)

2 kişi paylaşımlı odalarda, kişi başı 5900 tl ( 5 kontenjan var)
Tek kişi konaklama (farkı +2500 tl +5900 =) 8400 tl

2 kişilik paylaşımlı glamping çadırlarda, kişi başı 4800 tl ( 2 kontenjan var)
Tek kişi konaklama (farkı +800 tl +4800 =) 5600 tl

*Katılımı kesinleştirmek için 2000 tl /kişibaşı ön ödeme yapılmalıdır. Ön ödeme hesap bilgileri için lütfen iletişime geçiniz. Bakiye ödeme tesiste yapılır. Belirtilen tüm tutarlar nakit ödeme için geçerlidir.

İptallerin ön ödeme ücret iadesi yapılmaz. ( Belge ile kanıtlanabilen sağlık vb. acil durumlar hariç)

(Oda ve çadırlarda tek kişi kalınmak istenirse parantez içindeki fiyatlar uygulanır. Glamping çadırlar çift kişiliktir, yerden yüksek bazalı yataklıdır, çadır alanında ayrıca duş ve wc vardır, çadırlar Çeşmeköy’e aittir, kendi çadırınızı getirip kurmak imkanı yoktur.)

Kontenjan min 6 kişi max 14 kişi
* Ücrete kendi kendinize çalışmaya devam edebilmeniz için eğitimi destekleyen açıklamalı dökümanlar, çalışma videoları ve katılım belgesi dahildir.
* Ücretlere ulaşım dahil değildir. Uçak ile İzmir Adnan Menderes Havalimanından kalkan Havaş otobüsleri ile Çeşme otogara gelinir. Otobüs ile İzmir Fahrettin Altay aktarma merkezinden Çeşme Seyahat ile Çeşme Otogar’a gelinir. Çeşme otogarından taksi ile 10 dakikada Çeşmeköy’e ulaşılır.
* Yemek menüsü vejeteryandır. Vegan veya özel başka durumunuzu rezervasyon esnasında belirtiniz.
* Grup sinerjisi nedeniyle konaklamasız katılım mümkün değildir.

KAYIT İÇİN : Whatsapp 0555 2555008, e-mail: zendo@zendoakademi.com Eğitmen Başak Arpacıoğlu ile iletişim kurunuz.

5 Element öğretisi ( Wu Hsing)

EĞİTİMİ İÇERİĞİ:
• Qigong ve Tai Chi felsefi öğreti temelleri, kökenleri
• Tai Chi ve Qigong’un temel hareket, enerji akış prensipleri
• Temel duruş ve Chi nefesi teknikleri
• Isınma ve soğuma egzersizleri
• Tao Felsefesinde 5 Element öğretisi (Wu Hsing )Enerjinin 5 evresi, 5 Öğe
• 6 şifa sesi Qigong (Liu Zi Jue)
• Detox Qigong akışı

6 şifa sesi Qigong (Liu Zi Jue)
Altı Şifa Sesi (Liu Zi Jue) Geleneksel Çin Tıbbının 5 element öğretisinin egzersizidir. Nefes alıp verme sistemiyle oluşturulan altı farklı ses sayesinde bedendeki Chi yaşam enerjisini düzene koyar.
Her ses vücuttaki belli bir organla ilişkilidir ve her sese eşlik eden bir hareket seti vardır. Ses ve hareketler senkronize yaratılan rezonansla ilgili organdaki enerji seviyesini dengeler, düzenler, gerekirse yatıştırır veya güçlendirir.

Altı Şifa Sesi, MS 456’da doğan ve MS 536’ya kadar yaşayan tanınmış bir Geleneksel Çin Tıbbı (TCM) doktoru Tao Hongjing’e atfedilir. Tao Hongjing aynı zamanda bir Taocu, bir astrolog ve bir simyacıydı.

Altı Şifa Sesi, TCM doktorları, Taoistler, keşişler, münzeviler ve Tian Tai Budizm Okulu’nun kurucusu tarafından geliştirildi. Bazı kelimelerin nasıl telaffuz edileceği konusunda kafa karışıklığı olduğu için, Çin Spor İdaresi verileri topladı, karşılaştırdı ve 2003’te yeni ve gözden geçirilmiş bir 6 Şifa Sesi versiyonu yayınlandı, “sağlığı teşvik eden Qigong” olarak tanıtıldı. Altı Şifa Sesinin birçok varyasyonu bugün de hala varlığını sürdürmektedir.

Liu Zi Jue, altı sesin soluk alınıp ve verilmesi yoluyla Qi’nin (hayati enerji) yükselişini ve düşüşünü düzenler ve kontrol eder. Nefes almanın bir yolu ve nefesi dışarı vermenin altı yolu vardır.

Egzersizler, güvenli ve öğrenmesi kolay olan ve her yaştan ve her sağlık koşulundaki insan için uygun olan yavaş, nazik hareketlere sahiptir. Düzenli yapılan egzersizler tüm iç organların enerji ve fonksiyonlarını dengelemeye yardımcı olur ve enerjinizi dengeler, stresi azaltır, bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Geleneksel Çin Tıbbında 5 Element ( Wu Hsing, 5 enerji evresi) öğretisine göre her organ bir elementle ilgilidir ve ilişkili bir sesi vardır. Qi enerjisi aşırı olduğunda veya bloke olduğunda veya durgunlaştığında hastalık meydana gelir.

Sesler, kötü, fazlalık, bloke veya durgun Qi’yi uyandırır. Engelleri ve olumsuz duyguları serbest bırakan aşırılıkları kaldırır. Nefesinize ve farklı ses titreşimlerine odaklandığınızda, rahatlar ve stresi atarsınız. O zaman olumsuz duygular olumlu” duygulara dönüşür.

Vücut, organlarında olumsuz duyguları depolar ve bu da organların sağlığını bozar ve kişinin mizacını etkiler. Altı Şifa Sesi, vücudun organlarında depolanan olumsuz duyguları dönüştürür ve onları Mikrokozmik Yörünge (vücuttaki yin ve yang kanalları) yoluyla vücutta dolaşan şifa enerjisine dönüştürür.

Taocu egzersizler Evrensel saf sonsuz enerjiye bağlanarak, Doğaya dönüşe, kaynağa, köken (gök-kök) ve orijine dönüşe hizmet eder.
Enerji egzersizleri bütünsel dengeyi sağlar. Hareketli meditasyon ile nefes doğal olarak düzenlenir ve şifa frekansına geçer, akışkan ve yumuşak hareket ile kendi kendine içten dışarı akupunktur ve enerjetik şifa terapisi etkisi yapar, zihinsel farkındalığı artırır, bedenin fizik gücünü, esnekliğini artırır, ruh-zihin-beden uyumunu oluşturur.

Bedeni zorlamaz, efor, kas gücü gerektirmez, aksine yapan kişi rahatlar, esneklik kazanır, dengelenir ve enerjisi düzenlenir. Öğrenmesi kolaydır. Günün herhangi bir saatinde uygulanabilir. Hiçbir ekipmana ve özel giyime ihtiyaç yoktur. Uzun vadede çalıştıkça enerji /chi duyarlılığınız ve derinleşmeniz orantısında alacağınız verim ve fayda da artacaktır.

Faydalarından bir kısmı özetle :
Bağışıklık sistemini ve parasempatik sinir sistemini destekler, güçlendirir.
Enerji bedendeki blokajları çözümler, chi’nin rahatça akmasını sağlar.
Zindelik, canlılık, iyilik hissi artırır. Rahatlama, dinlenme, keyif verir. Yorgunluk belirtilerini, öfkeyi, ruh halindeki oynamaları dengeler.
Sinir-iskelet-dolaşım-boşaltım-sindirim-solunum sistemlerimizdeki toksinlerden arındırır.
Denge ve duruş bozukluklarını düzenler.
Tansiyon, uyku ve kiloyu dengeler.
Zihinsel dikkat ve konsantrasyon gücünü artırır.
Fizik, enerjetik, duygusal, zihinsel ve ruhsal bütünlüğü oluşturur.
Cana can katar ( can = chi , yaşam enerjisi, ki, prana, kut)
Doğal şifalı nefesin hareketlerle senkronizasyonu sonucunda beyin frekanslarının yükselmesi ile gelen meditatif dinginliği , merkezdeki dingin güçle hemhal olmayı sağlar.

Özel bir ekipmana, kıyafete ve mekana gerek duymaksızın her gün ayıracağınız 20-30 dk ile bedensel sağlığınız ve zihinsel rahatlamanızda gözle görülür olumlu etkiyi size hissettirecek, günlük yaşam rutininden kaynaklı stresle başa çıkma ve enerjinizi dengelenme konusunda size yardımcı olacaktır.

PROGRAM:

1.Gün :
14.00 Odalara giriş ve serbest zaman
15.00 – 17:30 Açılış çemberi ve teorik ders
17:30 – 18:00 Mola 
18:00 – 19:30 Pratik ders
19:30 – 21.30 Akşam Yemeği ve dinlenme

2. Gün :
08.00 – 09.00 Pratik ders
09.00 – 11.00 Kahvaltı
11.00 – 12.30 Teorik ders
12.30 – 15.00 Serbest zaman

16.00 – 17.30 Pratik ders
17.30 – 18.00 Mola
18.00 – 19.30 Pratik ders

20.00 – 21.30 Akşam Yemeği 
21.30 – 22.30 Tao Sohbeti / Zen Meditasyonu

3. Gün :
08.00 – 09.00 Pratik ders
09.00 – 11.30 Kahvaltı ve odaları boşaltma
11.30 – 14.00 Pratik ders ve kapanış çemberi

EĞİTİME GELİRKEN :

  • Çalışmalar için bedeninizi sıkmayan, rahat, nefesinizi ve kan dolaşımımınızı kısıtlamayan, mümkünse pamuklu giysiler, rahat ve ince tabanlı yumuşak ayakkabılar veya çorap veya yalınayak çalışmayı tercih ediniz. Yanınızda not defteri ve kalem getiriniz.
  • Mat getirmenize gerek yoktur. İhtiyaç halinde tesistekileri kullanıyoruz.

YER: Çeşmeköy
Adres : Çakabey mah. Mağara Mevkii no:323/94 Çesme/İzmir
Tel: 0 537 432 35 58
KONUM:
https://goo.gl/maps/9mRocYYHvxVYTBR1A
EĞİTMEN BAŞAK ARPACIOĞLU HAKKINDA : Detaylar bu linkte :
http://www.zendoakademi.com/hakkimizda/

EĞİTMEN BAŞAK ARPACIOĞLU HAKKINDA : Detaylar bu linkte :
http://www.zendoakademi.com/hakkimizda/