HAKKIMIZDA

NEDEN ZENDO AKADEMİ ? 

Bilge keşiş Bodhidharma 6.yy’da Çin’e gelerek Zen okullarını kurar. Zen yolunun amacı bireyin kendisini keşfetmesi ve bu yolda ilerleyerek aydınlanması ve birliğe varabilmesidir.

Zen’in en önemli temellerinden biri öğretinin ve Öz’ün kelimelerle kavranıp, tanımlanamayacağıdır. Bu nedenle Zen her bireyin içindeki yüksek doğanın, günlük yaşamda farkındalık ve meditasyon yoluyla keşfedilmesini amaçlar.

Do, yol demektir. Savaş sanatlarının adlarının sonunda Do olması felsefelerini, yani ruhsal gelişim yolunu temsil eder. Buradaki savaş esas olarak kişinin kendi nefsine karşı iç savaşıdır. İç düzen sanatları olarak da adlandırılan bu çalışmalarda beden-zihin-ruh bütünleşmesi amaçlanır.

Zendo Akademi, Kasım 2013’te bedenlenmiş, kadim felsefi, psikolojik öğretilerin bedensel farkındalık ile deneyimlendiği, tamamlayıcı ve koruyucu uygulamalar ile beden-zihin-ruh bütünlüğüne bu 3 enerji alanında hizmet veren bir sağlıklı yaşam okuludur. 

Evrende her şey enerjidir. Biz insan varlıkları da özümüzde bir kuantum nesnesiyiz. Bu nedenle evrende türlü şekiller ile var olan enerjinin bilincinde olmaya ve bu farkındalıkla kullanmaya ihtiyaç duyarız. Evrim yolunda dönüşümlerimiz için zihin, ruh, beden enerjilerimizi bütünleştirerek evrensel doğa yasalarıyla uyumlu, sağlıklı yaşamak isteriz. Sağlık tüm varlıksal titreşimlerimizde dengede olma durumudur. Enerjinin akışının kesintiye uğramadan dönüşümü ve akışına devam etmesidir.

Zendo Akademi’de yapılan tüm çalışmalar zıtlıkların birleştirilmesi ve dengelenmesi için bütünsel eğitim tekniklerini ve uygulamalı sanatlarını kapsamaktadır. Bu çalışmaların hepsi, bir yaşama sanatı olmasının yanı sıra insana kendisi ve doğa ile uyumlu olma yolunu öğretir.

Zendo Akademi, tüm devinimlerin içindeyken aynı anda hem “anda” hem de “akışta” olmanın “hareketteki bilgelik yolu”dur.

Zendo Akademi, Tai Chi, Qigong (Çigong, Chi Kung), Zen meditasyonu, Tao Yolu eğitimleri, Nefes’in Tao’su, pratiklerle zihinsel konsantrasyon, Mekanın Tao’su ( Feng Shui), Kozmos’un Tao’su ( I-Ching) gibi eğitimler ile yetişkinlere, gençlere ve genç kalanlara, çocuklara, sporculara ve özel şirketlere hizmet vermektedir.

Eğitmen ve kurucu Uğur Başak Arpacıoğlu hakkında kısaca: 

basak zendo

Zendo Akademi’nin kurucu eğitmeni, mimar, felsefe ve psikoloji eğitmeni, eski voleybolcu Uğur Başak Arpacıoğlu 1972 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul (Erkek) Lisesi’ndeki başarılı öğrenim hayatına paralel olarak 1986 yılında ortaokulda ve Eczacıbaşı yaz okulunda voleybola başladı. Milangaz, Arçelik, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beykoz, Bursaspor gibi önemli spor klüplerinde 2.Bayanlar liginde pasör ve takım kaptanı olarak 2001 yılına kadar aktif voleybol hayatına devam etti.

1995 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesinden mezun oldu. Hem bir bilim, hem de bir sanat olan mimarlık, araştırmaya olan eğilimini, sanatın ve yaratıcılığın gücüyle birleştirmesine yol açtı. Öğrenim süreci kendini, hayatı ve evreni tanıma yolculuğunda bütünsel yaklaşımın ve disiplinlerarası etkileşimin önemini kavramasına neden oldu. 2012 yılına kadar önemli kurumsal şirketlerde, kurumsal kimlik, perakende mağazacılık alanında uzman ve yönetici mimar olarak çalıştı.

2001 yılında mimarlık mesleğindeki kariyerine ağırlık vererek sporla ilişkisini Uzakdoğu felsefi savaş sanatlarına taşıdı. Dünya Taekwondo Federasyonu ve Türkiye Taekwondo Federasyonu Hakemi, 7.Dan Galip Yalçınkaya’nın öğrencisi oldu ve ÜTİ Spor Klübü’nde Taekwondo yeşil kuşak seviyesindedir.

Kadim uzakdoğu öğretilerinin ve Çin tıbbının pratik uygulaması olan Tai Chi Chuan ve Qigong eğitimine 2003 yılında başladı. En büyük 10 Tai Chi Chuan ustasından biri olan Prof Xu Wei Sun’un öğrencisi olan ve Pekin Beden Eğitimi Üniversitesi Tai Chi Chuan doktoru Chen Yuanmin’dan aldığı yoğun eğitimler sonunda Tai Chi Chuan ve Qigong sertifikalarını aldı. Tai Chi ve Qigong eğitimine 2014 yılından beri Sifu Wing Cheung ile devam etmektedir.
(Sifu Wing Cheung, Savunma ve şifa sanatları eğitimine 6 yaşında babası Büyük Usta Cheung ile Shaolin Kung Fu öğrenerek başlamıştır. 2005 Canada Kung Fu ve Wushu Şampiyonası Tai Chi şampiyonudur ve Tai Chi, Qigong & Feng Shui Enstitüsü’nün kurucusudur.)

Başak Arpacıoğlu, 2000 yılından beri felsefe, psikoloji, mitoloji, semboloji, ezoterizm, teozofi, Tao Yolu öğretileri,  Qigong, Tai Chi, Feng Shui, I Ching, Zen, nefes, konsantrasyon ve meditasyon konularında eğitimler vermektedir.

“HAKKIMIZDA” için 2 yorum

  1. Merhaba. Ben Metin Cansev. Tlf da görüşmüştük Başak hocam. Ağustos proğramı için bilgilenme talep edecektim. İyi akşamlar.

    1. Metin Bey, iyi ki katıldınız eğitimlerimize, YOL’unuza katkılarının çoğalması dilekleriyle, teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir