Tai Chi ve Qigong Temelleri Eğitmenlik Eğitimi

Zendo Akademi ve kurucu eğitmeni Uğur Başak Arpacıoğlu, ustası Sifu Wing Cheung’a ait olan Uluslararası Tai Chi Qigong & Feng Shui Enstitüsü’nün Türkiye temsilcisi olarak Wing Cheung’un yetkili kıldığı eğitimleri ve kendisinden onaylı sertifikasyonları yapmaktadır.

Tai Chi ve Qigong Temel Seviye Eğitmenlik Eğitimlerimiz 2015 yılından beri yapılmaktadır.

EĞİTİME KATILIM KOŞULLARI :  

 • Eğitim süreci sonunda temel seviye eğitmenlik yapacak yeterliliğe gelip gelmeyeceğinizi Tai Chi ve Çigong YOL’unda ilerlerken göreceğinizi bilerek bu eğitime katılmalısınız.
 • Eğitime başlayan hiçbir öğrencinin eğitmen olacağı garantisi yoktur.
 • Bu eğitimin düzenlenme amacı, Tai Chi ve Çigong öğrenmeye ciddi ve bilinçli bir şekilde yaklaşmanızı teşvik etmek, süreklilik ve adanmışlıkla çalışarak derinleşmeniz ve altyapınızı tamamlamanız için destekleyici, sağlam bir eğitim rehberliği sunmaktır.
 • Tai Chi ve Çigong öğrenip başkalarına aktarabilmek için gerekli yeterliliğe ulaşmanızın, bilinçli ve yetkin bir uzmanla, yakın bir usta-çırak ilişkisi içinde en az birkaç yıl düzenli çalışma ve bu süreçte sabırla adım adım ilerleme gerektirdiğini bilmelisiniz.
 • Tai Chi ve Çigong veya içsel sanatlar ile ilişkili önceden birkaç yıllık deneyimi ve altyapısı olan katılımcılar için bu süreçte kişiye özel gelişme düzeyleri söz konusu olabilir.
 • Eğitime katılmak için, fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı olmanız, açık zihinli olmanız, sağlıklı yaşam, enerji, nefes, meditasyon ve geleneksel şifa sanatlarına ilgi duymanız,  Tai Chi & Qigong’u’yi bir yol olarak kullanarak kendinizi geliştirmek, derinleştirmek istiyor olmanız.
 • Birlikte yapılan çalışmalar haricinde, kendi kendinize yapacağınız, istekle gelişiminize adanmış pratik çalışmaların ve teoriyi içselleştirmenizin bu eğitimden kazanımlarınızın çoğalmasının en önemli birincil etkeni olduğunu bilmek.
 • Eğitmen ve grup içindeki diğer kişiler ile enerji bütünleşmesi eğitim kalitesini etkileyen önemli unsurlardan biridir. Bu farkındalık ile çalıştığımız Evrensel öğretilerle (Tao, Doğa Yasaları, Yol ve Erdem) uyumlu olmak. Bireysel olarak yaşayabileceğiniz zihinsel, duygusal, bedensel hallerin, YOL’un doğal bir parçası olduğunu idrak ederek, enerjinizdeki değişim ve dönüşümlere açık olmak. Enerji akışında kendi kendinize çözümleyemediğiniz durumlarda rehber eğitmeninizle açıklıkla iletişim kurabilmek.

TEMEL EĞİTMENLİK EĞİTİMİ SÜRECİ HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER ve GEREKLİLİKLER : 

 • ilk 4 Modül- Temel Seviye Tai Chi ve Qigong Eğitimini tamamlamış ve en az %85 lik bölümüne devam etmiş ve %70 başarıyla tamamlamış olmak. Eğitim sürecinde verilen tüm yazılı ve video ödevleri yapmış olmak ve değerlendirmelerden Orta Seviye Eğitime devam edebilecek yeterlilik sağlamak.
 • İkinci 4 modül – Orta Seviye Tai Chi ve Qigong Eğitimini tamamlamış ve en az %85 lik bölümüne devam etmiş ve %70 başarıyla tamamlamış olmak. Eğitim sürecinde verilen tüm yazılı ve video ödevleri yapmış olmak ve değerlendirmelerde başarı ve yeterlilik göstererek Tai Chi ve Qigong Temel Seviye Eğitmenlik Eğitimi’ne aday başvurusu yapmak.
 • 8 modüllük Temel ve Orta Seviye Tai Chi ve Qigong Eğitimi süreci esnasında, teorik Tao Yolu 1.seviye eğitimini tamamlamış ve en az %85 lik bölümüne devam etmiş ve %70 başarıyla tamamlamış olmak.
 • 8 modülü başarıyla tamamlayan eğitmen adaylarının başvurularını tamamlamaları ve eğitmen tarafından kabul edilmesindan sonra başlayan özel eğitim süreci her ay yapılacak teorik ve pratik derslerle adayların gelişimine göre devam eder. (min. 4 ay)
 • Herkesin Tai Chi ve Qigong’a yatkınlığı ve öğrenme hızı farklı olduğu için eğitmen eğitiminin ne kadar süreceği önceden belirlenemez.
 • Eğitmen eğitimi sürecinde bir ay içinde yapılacak teorik ve pratik dersler, danışmanlık ve video düzeltme hizmeti adayın gelişimine özel belirlenir.
 • Bu hizmetin ücreti kişibaşı 500 tl / ay dır. Ödemeler aylık olarak yapılır. Ders ve danışmanlık hizmeti yapılmayan ay için ücret alınmaz.
 • Adayların tüm teorik ve pratik eğitimlere katılması ve verilecek ödevlerini tamamlaması, kendinde düzenli çalışma pratiğini oturtmuş düzenli raporlama yapıyor olması ve  Tai Chi ve Qigong temelleri eğitimi yeterlilik sınavlarında başarılı olması gereklidir.
 • Adaylık süreci esnasında yapılacak yeterlilik sınavlarında değerlendirmeler ve düzeltmeler yapılması halinde herkesin “bir yıl içinde” tekrar değerlendirilmek üzere ikinci kez sınav hakkı bulunur. İki kez sınavı veremeyenler için üçüncü sınav ilave ücrete tabidir.
 • Eğitim süreci sonunda uygun olan adayların, takip eden “bir yıl” içinde Uğur Başak Arpacıoğlu ile düzenlenecek minimum 3 eğitime asistan olarak katılmaları gereklidir.  (Bu eğitimlere asistan katılımı indirimlidir.)
 • Asistanlık sürecinin ardından yapılacak birebir değerlendirme sınavı, geri bildirim ve düzeltmelerden sonra “Tai Chi ve Qigong Temel Seviye Eğitmenlik Eğitimi” sertifikanızı alabilirsiniz.
 • Tüm modülleri, tüm pratik ve teorik eğitimleri, ödevlerini, sınavlarını, asistanlık sürecini uygun şekilde başarıyla tamamlayan adaylara Zendo Akademi tarafından “Tai Chi ve Qigong Temel Seviye Eğitmenlik Eğitimi” sertifikası verilir. Bu sertifikayı hak ettiğinizde aldığınız eğitim içeriğinin aynısını; “Tai Chi ve Qigong Temelleri Eğitimleri” verebilirsiniz, ancak eğitmenlik eğitimi veremezsiniz.
 • Eğitim sürecinde değerlendirme ve yeterlilik sınavlarını uygun şekilde veremeyen, asistanlığa hazır olmayan, ancak diğer şartları yerine getirmiş katılımcılara emeklerini belgelemek amacıyla sadece “eğitime katılım sertifikası” verilir.
 • Temel Eğitmenlik Eğitimine katılanlar, Zendo Akademi- Uğur Başak Arpacıoğlu’nun sertifikasyon ve değerlendirme yöntemleri, içeriği ve ücretlendirmelerinde değişiklik yapma; başvuruları kabul etmeme ve sertifika vermeme hakkının her zaman geçerli olduğunu kabul etmiş sayılırlar.

Temel Seviye Tai Chi ve Qigong Eğitmenliği Yol’unda ilerlemeye uygun adaylar mutlaka Tao Yolu teorik felsefi temeller birinci seviye eğitimini almak zorundadırlar ve 2 Kasım 2021 Salı açılacak gruba katılabilirler. http://www.zendoakademi.com/taoyolu/

7 Kasım 2021 Pazar açılacak online 4 modüllük Tai Chi Qigong Temelleri eğitimi ile başlamak isterseniz: http://www.zendoakademi.com/tai-chi-qigong-temelleri-online-egitimi-pratik/